MENOPAUZA – KSIĄŻKI

Dzisiaj o książkach na temat menopauzy dostępnych na polskim rynku. Jest ich całkiem sporo i na pewno każda z Was znajdzie coś dla siebie, w zależności od tego, jakich informacji szukacie i jakie podejście jest Wam bliskie. Większość tych pozycji stawia na holistyczne podejście do zjawiska klimakterium tzn. obejmujące ciało, psychikę i ducha i myślę, że to ma sens. Wydaje mi się, że warto zainwestować w któryś z tych poradników, aby poznać objawy, lepiej zrozumieć to, co się z Tobą dzieje i poczytać, co możesz zrobić, aby złagodzić przykre dolegliwości. Na pewno dowiesz się więcej niż podczas wizyty u lekarza, co pozwoli Ci przejść przez ten czas w sposób bardziej świadomy. Być może wprowadzisz zmiany w swoim stylu życia, które trwale korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie na kolejne lata.

Wszystkie te książki są dostępne na rynku, niektóre w księgarniach, większość w internecie. Warto zajrzeć na allegro, taniaksiazka.pl albo na ceneo.pl, aby sprawdzić najkorzystniejszą cenę. Ja osobiście przeczytałam dwie, resztę przedstawiam na podstawie informacji wydawcy albo recenzji czytelniczek. Macie więc pełen zestaw w jednym miejscu i mam nadzieję, że na tej podstawie coś wybierzecie.

Na początek dwie publikacje (już klasyki) ujmujące kompleksowo wszystkie procesy zachodzące w życiu i ciele kobiety – książki idealne do czytania międzypokoleniowego – przez matkę i córkę.

Ciało kobiety, mądrość kobiety, dr Christiane Northrup – (najnowsze, zaktualizowane wydanie 2019, 880 stron, CoJaNaTo) – Międzynarodowy bestseller, biblia kobiecego zdrowia. Tą książką zachwyca się wiele moich koleżanek w różnym wieku, znalazłam też w sieci entuzjastyczne recenzje czytelniczek. Wydawca pisze: „To ekscytująca podróż przez kobiecość w wymiarze fizycznym i duchowym. (…) … przewodnik po jej organizmie: jego częściach, zachodzących w nim procesach (seksualności, menstruacji, menopauzie, ciąży, porodzie), chorobach i ich źródłach, ukazujący niezwykłą moc i ogromną siłę kobiecego ciała i kobiecości, która nie musi się wiązać z dyskomfortem i bólem. (…) Dr Christiane Northrup dostarcza rzetelną wiedzę na temat kobiecej anatomii i najczęstszych chorób i przypadłości. Prezentuje metody leczenia zarówno w duchu konwencjonalnej medycyny, jak i metod alternatywnych wspomagających terapię, podkreślając, że psychiczne nastawienie i dążenie do harmonii wewnątrz siebie i w relacjach ze światem to jedno z najlepszych lekarstw. Jej zdaniem choroba to przede wszystkim sygnał, za pomocą którego ciało chce nam coś powiedzieć: poprosić o lepszą dbałość o jego stan, zmobilizować do przewartościowania życia, zachęcić do introspekcji i lepszego poznania siebie; zażegnania konfliktu, często nieuświadomionego, który wyniszcza od środka. (…) ”pamiętaj, jesteś całością: ty, twoje ciało, twój duch. Poznaj siebie i zadbaj o swoje zdrowie.”

Księga życia kobiety, Joan Borysenko, (1999, 292 strony, Gdańskie Towarzystwo Psychologiczne). Tej książki nie czytałam, ale zapamiętałam ją z artykułu w magazynie „Zwierciadło” wiele, wiele lat temu. Autorka, amerykańska biolog i psycholog opisuje procesy i zmiany zachodzące w ciele i emocjach kobiety. Wydawca: „Z księgi życia kobiety można się nauczyć, jak w naturalny sposób przejść przez zmiany, które pojawiają się na kolejnych etapach życia, jak zachować zdrowie i czuć się doskonale. Joan Borysenko pokazuje, że najwyższe stadium rozwoju – wbrew ogólnym przekonaniom – kobieta osiąga po menopauzie. Jej książka obala zatem stereotypy dotyczące rozwoju i starzenia się kobiet. Dzięki temu możemy docenić własną wartość niezależnie od tego, ile mamy lat. Czytelniczka: „Mądra książka dla każdej kobiety. Opisuje w poszczególnych etapach całe życie i co na dane lata przypada w naszym rozwoju, tak i duchowym, jak cielesnym. Podpowiada, jak się przygotować na zmiany zachodzące w naszych organizmach i jak naturalnie pokonywać kolejne, by minimalizować straty. Niweluje też pewne stereotypy o kobiecie, a szczególnie te dotyczące życia po menopauzie i w starszym wieku. Nie jest to jakiś fachowy bełkot, choć będziemy mieć tu też do czynienia z odpowiednią terminologią. Ogólnie: budująca książka:)„

A teraz już tylko o menopauzie:

Siła jest w tobie. Zdrowie ciała, emocji i ducha w drugiej połowie życia, dr Preeti Agrawal  (2012, 353 strony, Wydawnictwo Format). Autorka to hinduska ginekolog pracująca od ponad 20 lat w Polsce, o której wspominałam już w poprzednim wpisie. W tej książce jestem zakochana, trafiony zatopiony. Zachwycały się nią też Małgorzata Braunek, Katarzyna Miller i dziennikarka Renata Dziurdzikowska. Dr Agrawal podchodzi do kwestii menopauzy z czułością, wszystko wyjaśnia i wlewa dużo optymizmu do głowy i serca. Tyle mądrych słów, można cytować bez końca! To ta książka rozbroiła wszystkie moje lęki i niepokoje, uspokoiła, że może być dobrze, jeśli o siebie zadbam i to w ujęciu wielowymiarowym. O ciało, psychikę i emocje. Autorka opisuje nie tylko dolegliwości menopauzalne i jak im przeciwdziałać, ale poświęca też uwagę innym układom naszego organizmu, które podczas klimakterium mogą się posypać. Stawia raczej na metody naturalne, ale pisze też o HTZ, daje kobietom wybór. Książka zawiera przepisy na zdrowe posiłki odpowiednie na ten okres. Pozycja dla kobiet, dla których ważny jest aspekt duchowości, nie tylko stricte medyczne podejście.

MENOPAUZA. Zmiana na lepsze (2018, 216 stron, Wydawnictwo Publicat) – praca zbiorowa autorów brytyjskiego portalu Henpicked. Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o menopauzie podane w przystępny, nieskomplikowany sposób, począwszy od objawów fizycznych i psychicznych po terapie naturalne i HTZ. Podobała mi się, bo jest bardzo życiowa – dużo w niej bezpośrednich osobistych relacji kobiet (z Wielkiej Brytanii) na temat ich doświadczeń. Autorzy piszą: „Z życia trzeba korzystać, a że żyjemy i pracujemy zawodowo coraz dłużej, musimy się nauczyć przechodzić przez tę istotną fazę tak, żeby nie dać się jej przytłoczyć. (…) Ucieszyło nas, że otrzymałyśmy bardzo wiele odpowiedzi od kobiet, które przeszły już menopauzę i chciały pokazać innym, że życie nie tylko po niej się nie kończy, lecz może się także zmienić na lepsze.” I ta książka może Ci w tej drodze pomóc.

Menopauza. Poradnik dla kobiet – (2011, 256 stron, Wydawnictwo Muza) – Opis wydawcy: „Wszechstronne kompendium wiedzy napisane przez zespół amerykańskich specjalistów w dziedzinie ginekologii, psychologii, seksuologii, dietetyki i wychowania fizycznego. Książka dostarcza praktycznych wskazówek na temat wszystkich aspektów menopauzy, od rozpoznania i złagodzenia objawów niedoborów hormonalnych po sposoby zachowania zdrowych kości i dobrego ogólnego stanu zdrowia. Zawiera także wyczerpujące informacje na temat terapii hormonalnej i jej naturalnych odpowiedników, w tym zastosowania fitoestrogenów i suplementów ziołowych. Dzięki dziesiątkom ilustracji, schematów i zdjęć, łatwo zrozumieć medyczne aspekty menopauzy i znaleźć właściwy sposób na złagodzenie jej skutków. Dzięki tej książce kobiety będą mogły dokonywać świadomych wyborów dotyczących poszukiwania pomocy lekarza i łagodzenia bądź eliminowania fizycznych, umysłowych i emocjonalnych zmian towarzyszących menopauzie. Książka „Menopauza” powstała z myślą o tym, by kobietom – zarówno tym, które wolą metody „naturalne”, jak i tym, które wybierają rozwiązywanie problemów metodami lekarskimi – pomóc pokonać ten ważny etap w ich życiu. Zakładając, że każda kobieta jest inna, każda doświadcza menopauzy na swój sposób, a jej potrzeby będą zależały od podłoża emocjonalnego, psychologicznego i fizycznego, ta książka ma dać wszystkim kobietom pewność, że mogą wybrać własny program skrojony na miarę ich potrzeb.”

Menopauza. Przechodzimy naturalnie. Naturalna terapia hormonalna, dr Zoltan Rona. (2014, 64 strony, Wydawnictwo Źródło Życia) – książka, której autorem jest kanadyjski lekarz, specjalista medycyny integracyjnej i komplementarnej (czyli stawia na to, co mówi medycyna tradycyjna + metody naturalne). Od wydawcy: „Wiele kobiet jest zdezorientowanych i zmartwionych tym, co widzą i słyszą w mediach. Panuje przekonanie, że u kobiet w okresie przekwitania występuję większe ryzyko wystąpienia chorób serca, utraty gęstości tkanki kostnej (osteoporozy), raka piersi i raka trzonu macicy. Powszechnie uważa się, że ryzyko zachorowania na niektóre z tych chorób może zostać zmniejszone, jeśli kobieta będzie leczona hormonalną terapią zastępczą (HTZ), składającą się z syntetycznego estrogenu i progesteronu. Jednak coraz więcej kobiet optuje za innym podejściem do menopauzy, poprzez zastosowanie naturalnej hormonalnej terapii zastępczej, która wiąże się z wprowadzeniem zmian w diecie i suplementacją różnymi witaminami, minerałami i środkami ziołowymi. Książka przedstawia m.in.: związek menopauzy z pracą nadnerczy, efekty uboczne hormonalnej terapii zastępczej, dietę na dolegliwości związane z menopauzą, rolę suplementów odżywczych i ziół.”

Czy mnie się wydaje, czy tu jest bardzo gorąco? Nie bój się menopauzy – (2019, 342 strony, Wydawnictwo Marginesy) – książka dwóch hiszpańskich dziennikarek z humorem i dystansem analizujących czas menopauzy. I myślę sobie, że skoro jedna z nich nazywa się Ruiz de Galarreta, to musi być zabawnie. To oczywiście słaby żart, ale blogerka Bookendorfina tak m.in. pisze o tej publikacji: „W książce znajdują się przydatne informacje z zakresu fizycznych i psychicznych objawów, krzywdzących stereotypów, leczenia hormonalnego, chorób towarzyszących, tak aby kobieta zrozumiała siebie i swój organizm. Sporą część zajmują porady dotyczące odżywiania, nawodnienia, diety, aktywności fizycznej, seksualności, a nawet fryzjerstwa i kosmetyków. (…) Warto sięgnąć po książkę zanim menopauza da w kość i wtrąci w kompleksy, tak aby wbrew towarzyszącym jej niedogodnościom nabrać pozytywnego nastawienia, traktowania jej nie jako kryzysu i uciążliwego ciężaru, którego trzeba się bać, ale jako szansę na odkrywanie siebie na nowo, wygospodarowanie własnej przestrzeni, szukanie sposobów na podniesienie samooceny, definiowanie i pielęgnowanie aspiracji, pragnień i marzeń. Wstęp do lekcji pogodzenia się z rytmem życia własnego ciała, uczynienia z niego sojusznika w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.”

Jak się nie dać menopauzie. Fizycznie, psychicznie, duchowo; Monika Björn – (2020, 160 stron, Czarna Owca) – świeżutka bułeczka, poradnik szwedzkiej instruktorki fitnessu, nauczycielki jogi i trenerki osobistej, która, jak pisze wydawca: „pokazuje, jak wiele można zrobić dla samej siebie i poprawy swojego samopoczucia w tym bardzo wymagającym okresie życia, jakim jest menopauza. (…) Ten poradnik pomaga rozpoznać i zrozumieć wszelkie procesy zachodzące w organizmie kobiety w tym wyjątkowym czasie. Znajdują się w nim praktyczne rady i podpowiedzi, jak łagodzić nieprzyjemne objawy między innymi za pomocą aktywności fizycznej i ćwiczeń, które mogą być wykonywane również w domu. Autorka, (…) opierając się na własnym doświadczeniu okresu menopauzy, przekazała tę wiedzę w wyjątkowo przystępny sposób.”

Bądź młodsza za rok. Jak zachować zdrowie 50-latki na kolejne 30 lat i dłużej, Chris Crowley, Henry S. Lodge, (2014, 382 strony, Galaktyka); Opis książki: Obowiązkowa lektura dla wszystkich kobiet! Autorzy na podstawie najnowszej wiedzy o biologii człowieka przekonują, że przez kolejne 30 lat po menopauzie każda kobieta może zachować, a nawet poprawić zdrowie i kondycję. Aby odzyskać witalność zalecają ćwiczenia, właściwe odżywianie się i angażowanie się w związki z innymi. Holistyczne podejście dr Henrego S. Lodga – świetnego internisty i geriatry, połączone z doświadczeniem ponad 70 – letniego Chrisa Crowley’a dają pewność, że każda kobieta może i powinna  być szczęśliwa niezależnie od upływu lat. Irena Cieślińska, dziennikarka specjalizująca się w tematyce popularno-naukowej: „Najbardziej podziwu i godne uwagi w tej książce jest holistyczne podejście do ludzkiej natury. Rady autorów nie brzmią: biegaj, a będziesz szczęśliwy. Albo: nie bierz do ust tłustych mięsiw, a twoje życie odmieni się nie do poznania. Ćwiczenia są ważne, bardzo ważne – przekonują Chris i Henry – ale najważniejsze, by mieć pasję i by angażować się w związki z ludźmi, utrzymywać i rozwijać przyjaźnie”. O! – to już ode mnie, chociaż ćwiczyć też lubię.

Premenopauza. Praktyczny poradnik dla każdej kobiety po 35 roku życia, dr Ann Louise Gittleman (2019, 392 strony, Wydawnictwo Vital) Opis: „Nie daj się zaskoczyć premenopauzie! Jest to okres od 4 do nawet 10 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów menopauzy i charakteryzuje się symptomami nierzadko podobnymi do klimakterium.
Dzięki fachowym poradom autorki, okrzykniętej pierwszą damą dietetyki będziesz mogła dokonać dokładnej autodiagnozy swojego stanu zdrowia. Dowiesz się wszystkiego na temat terapii hormonami pochodzenia roślinnego (fitohormonami), odkryjesz rolę witaminy D w utrzymywaniu równowagi, a także poznasz pokarmy, zioła i minerały, które pomogą Ci w leczeniu premenopauzy. W książce znajdziesz również szczegółowe porady jak w bezpieczny sposób odstawić syntetyczne hormony. Wkrocz z lekkością w nowy etap!”

 

Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” Agnieszka Maciąg – (2020, 320 stron, Wydawnictwo Otwarte). Książka ma się ukazać pod koniec czerwca, są już zapisy na przedsprzedaż. Znając Agnieszkę można się spodziewać wartościowej lektury stawiającej na metody naturalne.

 

 

Share
Napisane przez Nierdzewna